Agenda
ECDL
Het vak ECDL wordt op het Cartesius Lyceum gegeven door de heer R. (Ron) Klaver en de heer A. (Alex) Tijink.

Studiewijzers:
Links:
Algemene informatie ECDL
Het Cartesius Lyceum biedt haar leerlingen aan het ECDL te halen. ECDL staat voor ‘European Computer Driving License’, oftewel het ‘Europees computerrijbewijs’. Het ECDL bestaat weliswaar al sinds 1996, maar is onlangs door een samenwerkingsovereenkomst tussen de Citogroep en ECDL Nederland in een nieuw jasje gestoken voor de leerlingen van het voorgezet onderwijs in de doorlopende leerlijn genaamd: Toets-it. Het uitgangspunt is het behalen van een internationaal erkend diploma.
De modules
Het volledige ECDL bestaat uit 7 modules. Elke module behandelt een specifiek onderwerp. De zeven modules van het volledige ECDL zijn:
- Tekstverwerking (Word)
- De computer gebruiken en bestanden beheren (Windows XP)
- Spreadsheets (Excel)
- Presentaties (Powerpoint)
- Basisbegrippen van InformatieTechnologie (IT)
- Databases (Access)
- Informatie en Communicatie (Internet en E-mail)
Alle modules, behalve de 5e, zijn testen van praktische vaardigheden. De rode draad is de realiteit – wat de leerling elke dag mee kan maken met en achter een computer.
Om de modules te kunnen afleggen, heb je een ECDL modulekaart nodig. Dat is een persoonlijk document waarop de behaalde modules worden bijgehouden. Een modulekaart is drie jaar geldig, vanaf het moment dat het eerste module-examen behaald is. Elke 4 willekeurige modules levert het ECDL-Startdiploma op. Alle 7 modules tezamen leveren het volledige ECDL Diploma op.
Benodigdheden
Leerlingen hebben eigenlijk niets nodig. Ze hoeven geen boeken, schriften en/of pennen te hebben, want ze werken volledig digitaal. Alles gaat via Internet. Het is echter verplicht om eigen oortjes (een koptelefoon) te hebben. Ze bekijken en beluisteren instructiefilmpjes. De school verwacht dat iederen de tweede ECDL-les oortjes bij zich heeft.
Soorten toetsen
Om de vaardigheden van leerlingen te testen, zijn er 3 verschillende soorten toetsen:
Diagnostische toetsen
Diagnostische toetsen behoren bij de ECDL-methode die wij gebruiken en worden via Internet of in het schoolnetwerk aangeboden. Ze geven ons inzicht of de leerlingen specifieke onderdelen van de diverse ECDL modules al dan niet beheersen.
Rapporttoetsen
De rapporttoetsen worden om de zoveel weken afgenomen en tellen mee voor het samenstellen van het rapportcijfer. Ook de werkhouding in de klas, het maken van huiswerk, het meenemen van eigen oortjes en het maken van oefentoetsen wordt bij de beoordeling meegenomen.
Certificerende toetsen
De certificerende toetsen - de officiële ECDL module-examens - worden alleen in het voortgezet onderwijs afgenomen. Deze beoordelen de computervaardigheid en -kennis van de leerling per module. Een leerling die een certificerende toets met een voldoende afsluit (minimaal 75% goed), beheerst deze module. De kosten voor het afleggen van (her-)examens betaalt de school.
De organisatie op school
Leerlingen in de 1e en 2e klas hebben 1 Informatica/ECDL lesuur per week. De 1e klassers mogen minimaal over 2 modules (Windows XP en Word 2007) examen doen en module 3 (Excel 2007) en 4 (Powerpoint 2007) doen ze dan in de 2e klas of nog in de 1e klas. Het afleggen van een officieel ECDL-examen in de brugklas is niet verplicht. Alle leerlingen volgen wel de ECDL-modules en kunnen zich kwalificeren voor een examen. Voordat ze op examen gaan, moeten ze een proeftoets maken, waarbij 75% (of meer) van de vragen goed beantwoord moeten worden. In de tweede mogen de leerlingen, na het afronden van de 4 modules, doorgaan voor het volledige ECDL, maar dan zonder de ondersteuning van ingeroosterde lesuren. Minimaal 4 keer per jaar is er een gelegenheid om in een ECDL-module examen te doen.
Leerlingen (en ouders) dienen er rekening mee te houden dat bij Informatica/ECDL structureel een uur per week huiswerk gemaakt moet worden en dat het zeer wenselijk is als er thuis met dezelfde software (MS Windows XP en MS Office 2007, beide in de Nederlandse versie) gewerkt kan worden als op school. Leerlingen kunnen tegen sterk gereduceerde prijzen deze software via school aanschaffen. Zie de pagina over software voor meer informatie hierover.

